پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:
« ما مِنْ شابٍّ تَزَوَّجَ فی حِداثَةِ سِنِّهِ اِلاّ عَجَّ شَیْطانُهُ: یا وَیْلَهْ، یا وَیْلهْ! عَصَمَ مِنّی ثُلْثَیْ دینِهِ. فَلْیَتَّقِ اللّه َ الْعَبْدُ فِی الثُّلْثِ الْباقی - بحار الانوار، ج103، ص 221 -

هیچ جوانی نیست که در ابتدای جوانی ازدواج کند مگر آنکه ناله شیطان بلند می شود: ای وای، ای وای، دو سوم دین خود را از من حفظ کرد. پس این بنده باید تقوای الهی را در یک سوم باقی مانده پیشه سازد.»امام صادق (ع) مى فرماید: «جاء رجل إلى أبى فقال له: هل لک من زوجة قال: لا فقال أبی ما أحب أن لى الدنیا و ما فیها و أنى بت لیلة ولیست لى زوجة» (وسائل، ج 14، ص 7)، «مردى نزد پدرم حضرت باقر آمد، فرمود همسر دارى؟ عرضه داشت ندارم، پدرم به او گفت دوست ندارم دنیا و آنچه در آن است از من باشد و یک شب را بدون همسر به سر برم، آنگاه پدرم گفتارش را ادامه داد و فرمود: «الرکعتان یصلیهما رجل متزوج أفضل من رجل أعزب یقوم لیله و یصوم نهاره»، «دو رکعت نمازى که مرد همسردار مى خواند، بهتر است از قیام شب مرد عزب به عبادت و روزه گرفتنش در روز، آنگاه پدرم هفت دینار به آن مرد داد و فرمود با این پول وسائل ازدواجت را فراهم کن، که رسول حق (ص) فرمود: «إتخذوا الاهل فإنه أرزق لکم»، «همسر انتخاب کنید که باعث وسعت رزق است».


از پیامبر خدا (ص) است که فرمود: «یفتح أبواب السماء فى أربعة مواضع عند نزول المطر و عند نظر الولد فى وجه الوالد و عند فتح باب الکعبة و عند النکاح»، «در چهار موقع عنایت و رحمت حق متوجه انسان مى شود: به وقت باریدن باران، به هنگام نظر کردن فرزند به صورت پدر، از باب مهر و محبت، در آن زمان که در خانه کعبه باز مى شود، و آن وقت که عقد و پیمان ازدواج بسته شده، و دو نفر با یکدیگر جهت زندگى جدید، وارد عرصه نکاح مى شوند».

منبع:

آیت الله مکارم شیرازی- تفسیر نمونه- ج 14 ، ص 463،

آیت الله مشکینی- ازدواج در اسلام17- ص7. و ص8